Akropolis, Dionýsovo divadlo a Muzeum Akropole

Název

Akropolis, Dionýsovo divadlo a Muzeum Akropole

Popis

ALB 375 - Stejně jako je Pražský hrad symbolem a dominantou Prahy, je Akropolis dominantou a symbolem Athén.

Akropolis byla zejména náboženským centrem. Největší rozmach stavební činnosti na Akropoli spadá do doby největšího rozmachu Athénské moci - do doby Periklovy. Stálo zde podivuhodné umělecké dílo – socha Pallas Athény, ochránkyně města. Geniální sochař Feidiás ji vytvořil ze zlata a slonoviny. Její prokazatelně pravé zbytky našli archeologové ve 20. století.
Planina na Akropoli je 300 metrů dlouhá a 150 metrů široká.

Parthenon – začal se budovat v roce 447 př. n. l. Ústředním bodem Parthenónu byla obří socha Athény o výšce 11m, chrám měl rozměry asi 70 x 31 m. Chrám byl vystavěn v robustním dórském stylu. Při obléhání Akropole Benátčany došlo k zasažení Parthenónu, ve kterém Turci zřídili prachárnu, dělovou koulí a následné explozi, která chrám značně poničila.

Erechteion – zbudován v letech 421-406 př. n. l. na nejposvátnějším okrsku Akropole v jemném jónském stylu. Na severní straně chrámu je předsíň, střechu které drží šest soch půvabných dívek - karyatidy. Dnes už na Akropoli pod širým nebem stojí samozřejmě jen kopie původních soch. Pět originálů je uloženo v novém Muzeu Akropole, kde je připraven i prázdný šestý podstavec, jenž stále čeká na tu poslední, kterou si s sebou do Londýna odvezl lord Elgin a která je zatím vystavená v Britském muzeu.

Právě v Erechtionu se dle pověsti utkali bohyně Athéna s bohem Poseidonem o to, kdo z nich bude držet nad městem patronát...
V soutěži, kdy měl každý z nich přinést městu co nejužitečnější dar, zde Athéna zabodla své kopí a ze země vyrostla olivová ratolest, kdežto Poseidon zde nechal vytrysknout pramen slané mořské vody. Tehdejší athénský král Kekrops rozhodl ve prospěch Athény a od té doby nese město její jméno.

Propylaie - vstupní monumentální mramorové schodiště a brána s pěti vstupy, které se na noc, případně v nebezpečí zavíraly a Akropole se měnila na pevnost.

Dionýsovo divadlo. V Dionýsově divadle pod Akropolí bývaly premiéry Aischylových, Aristofanových, Euripidových a Sofoklových her. Od 6. století př. n. l. zde staří Řekové každoročně uctívali tancem a zpěvem boha plodnosti, vína a veselí Dionýsa. V roce 534 př. n. l. se těchto oslav zúčastnil jistý Thespis. Postavil vedle jednoho sboru jiný – tak se zrodil dialog a tím i divadlo. V roce 330 př. n. l. byly dřevěné sedadla nahrazeny kamennými a divadlo dostalo přibližně dnešní podobu.
Za doby panování císaře Nerona bylo divadlo upraveno, aby se zde mohly konat gladiátorské hry a zápasy. Z této doby pocházejí také reliéfy na předscéně, které zobrazují mytické výjevy: vlevo zrození Dionýsa a vedle oběť bohu, vpravo uctívání boha bohy a lidmi.

Muzeum Akropole stálo poplatníky 130 miliard. Nechali jsme se zblbnout, že se v něm nesmí fotit a uložili jsme tašky i s foťáky do uzamykatelných skříněk, co byly ještě před turnikety. No a ono se tam nesmělo fotit pouze s bleskem. Takže fotky žádné – ale užili jsme si ho jinak

Období

Statistiky

  • 51 fotek
  • 7 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P520

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Akropolis, Dionýsovo divadlo a Muzeum Akropole
Komentáře Přidat