Kamil Lhoták v Mladé Boleslavi

Název

Kamil Lhoták v Mladé Boleslavi

Popis

ALB 693 - na výstavu jsem vyrazili neplánovaně a narychlo ... další den už končila. Pěkná byla jen vystavování obrázků v prosklené chodbě, či spíše jakémsi zaskleném ochozu, neposkytlo ani pohodlí návštěvníkům, ani zázemí fotografům. Ale bylo co vidět a nelitujeme

Kamil Lhoták se narodil v Praze-Holešovicích 25.7.1912. Byl synem MUDr. Kamila Lhotáka, pozdějšího profesora farmakologie na Univerzitě Karlově, a Anny Kouglové, nadšené divadelnice a milovnice umění. Rodiče se nikdy nevzali, otec však syna i jeho matku finančně zabezpečil a trvale podporoval.

Kamil Lhoták absolvoval Jiráskovo gymnázium v Praze a poté vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy, protože jeho matka si nepřála, aby nastoupil na Akademii výtvarných umění. Právnické kariéře se však nikdy nevěnoval, naopak od mládí tíhnul k umělecké tvorbě. Byl přitom ovlivněn jak četbou nejrůznějších knih zejména uměleckého charakteru, tak i návštěvou mnoha výstav. Svůj první obraz namaloval již v roce 1930, od druhé poloviny 30. let se pak věnoval malbě a kresbě systematicky, od poloviny 40. let také grafické tvorbě. V roce 1939 poprvé prezentoval své práce na společné výstavě v Beaufortově galerii v Praze, o tři roky později již vystavoval samostatně jako člen Umělecké besedy. Od roku 1942 byl členem výtvarné Skupiny 42, která se však po roce 1948 kvůli rozdílným politickým názorům rozpadla. Lhoták se poté zaměřil zejména na ilustrátorskou a grafickou činnost a byl rovněž přizván ke spolupráci na několika filmech, z nichž nejznámější je bezpochyby „Dědeček automobil“ z roku 1955.

Právě balony, automobily, motocykly, ale také létací stroje či ponorky se staly hlavními motivy jeho prací. Díky dojmům získaných při cestách na kole do okolí Prahy a při motocyklových výletech zejména do krajiny Českého středohoří se věnoval stále více také krajinomalbě, přičemž jeho novátorské pojetí získalo ocenění na Bienále v Benátkách v roce 1962.

Od poloviny 60. let pronikají do Lhotákovy tvorby nové prvky – draci, terče či stroje pouště, čímž jeho práce nabývají nové dynamiky. V roce 1969 prezentoval na své největší zahraniční výstavě ve Freiburgu více než sto grafických listů, v následujících letech podnikl cesty do Itálie a Rakouska. Právě ve Vídni obdržel v roce 1980 Herderovu cenu, která je udělována nejvýznamnějším evropským kulturním pracovníkům, a to především pro schopnost zachytit nadčasové hodnoty vlastním výraze.

V roce 1984 namaloval poslední obraz, který uvedl ve svém seznamu. V roce 1987 byla v Praze uspořádána rozsáhlá retrospektivní výstava jeho díla, poslední za jeho života.
Kamil Lhoták zemřel v Praze 22. října 1990. Dle jeho přání rozptýlil jeho syn Kamil Lhoták mladší jeho popel do čtyř světových stran na kopci u obce Číčov.

Období

Statistiky

  • 45 fotek
  • 15 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P520

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Kamil Lhoták v Mladé Boleslavi
Komentáře Přidat