Řecko den pátý - cestou novými Athenami

Název

Řecko den pátý - cestou novými Athenami

Popis

ALB 373 - V samotném centru Athén se rozkládá náměstí Syntagma, jehož název by se dal přeložit jako Konstituční náměstí. Je jedním z nejdůležitějších náměstí v řecké metropoli, sídlí zde významné instituce, obchodní společnosti a právě zde probíhá populární výměna stráží příslušníků národní gardy. Snad nejvýraznější stavbou na náměstí je budova řeckého Parlamentu.
Stráže – někomu se jejich stejnokroj možná zdá legrační a jejich pochod je tolik odlišný od našeho pochodování hradní stráže. Ale všechno má svůj význam. Chůze těchto hrdých mužů měla připomínat vznešenost koní, kteří byli u Řeků v úctě. Počet zákrutů na sukénkách symbolizuje počet let turecké nadvlády. Barevnost - tedy černá a červená připomíná smutek nad osudem národa a krev prolitou v bojích s turky za okupace. A bambulky na botách? V těch skrývali vojáci ostré hřebíky – když jim v bojích došly zbraně, alespoň kopali nepřátele, kde se dalo ….

Náměstí je lemováno mnoha bankami a narazíte zde také na řadu významných budov jako je například Národní knihovna, Univerzita nebo Akademie umění.

Národní park v Athénách (Královské zahrady nebo též Amáliin park), nachází se za Parlamentem - ve 40. letech 19. století jej nechala zřídit jako královskou zahradu královna Amálie, manželka Oty I. Bavorského. Královna využila vojenských kadetů a nechala pro jeho zvelebení přepravit z celého světa téměř 15 tisíc sazenic nejrůznějších rostlin a stromů.

V jižní části zahrad stojí palác Zappeion pocházející z 19. století. Tato okázalá stavba byla původně vystavěna pro řecko-římské bratrance Evangelose a Konstantinose Zappy, kteří jej chtěli využívat jako halu pro konání soutěžních klání. V současné době slouží palác jako konferenční centrum. V době konání Olympijských her se využíval jako informační a tiskové středisko.

Panathinaiko nebo také Panathénský stadion se nachází v centru Athén pod Akropolí. Je to mohutná stavba. Základy stadionu byly položeny již roku 566 př.n.l. Většinou byl dřevěný. Zásluhou spartského zákonodárce Lykúrga byl Panathinaiko roku 329 př.n.l. přestaven právě s použitím mramoru.
Ve starověku byl stadion využíván k tzv. panathéhajím, podle kterých byl také pojmenován. Jednalo se o kulturně sportovní slavnosti probíhající v červenci a srpnu, při kterých se uctívala bohyně Pallas Athéna.
Panathinaiko má úctyhodnou kapacitu. Už roku 140 našeho letopočtu činila 50. tisíc lidí. Později v roce 1896 byla navýšena na dokonce 80. tisíc lidí. Při posledních úpravách však byla opět snížena na 45. tisíc z důvodu zvýšení pohodlí návštěvníků.
Konaly se zde ty první novodobé roku 1896 a pak následně první olympijské hry nového milénia roku 2004.

Období

Statistiky

  • 34 fotek
  • 1 video
  • 5 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX P520

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Řecko den pátý - cestou novými Athenami
Komentáře Přidat