Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

daniel-cino 

Řecko den první - Thessaloniki - historie

33 fotek 4.10.2014 - zobrazení 20 komentářů
ALB 358 - Blíží se další dovolená, je tedy nejvyšší čas vypořádat se se vzpomínkami na krásné Řecko, které jsme absolvovali loni v říjnu (3.-13.10.) Poznávací zájezd měl program nabitý, jen počasí zpočátku ukazovalo nevlídnou tvář. První den v Thessaloniki však bylo docela dobře …

Soluň, zastarale Tesalonika, přepisováno jako Thessaloniki, někdy též Saloniki z tureckého Selânik), je neoficiální metropolí řecké Makedonie. Má přes jeden milion obyvatel i s předměstími a je druhým největším řeckým městem.

Město založil v roce 312 př. n. l. Kassandros, pojmenoval jej po své manželce Thessalonice, sestře Alexandra Velikého, když předtím vyvraždil spoustu jejích příbuzných. Prý aby nějak nebyla smutná, či co.

Město rychle rostlo, po pádu Makedonské říše v roce 146 př. n. l. se stalo součástí Římské říše. Přesto mu zůstaly výsady z dob Makedonského království - Soluň totiž stále byla správním městem jedné ze čtyř římských částí Makedonie, pod správou Prétora, který v ní sídlil. V této době byl vybudován také přístav, jeho části se dochovaly dodnes. V roce 55 př. n. l. byla vybudována Akropolis, která měla město chránit před Thráckými nájezdy.

Soluň byla po staletí zmítána dějinami. Zažila nájezdy Avarů, Slovanů, Arabů i Normanů. Přes všemožné krále a císaře bylo město roku 1430 definitivně dobyto osmanským sultánem Muradem II. a přejmenováno na Selânik, a vydrželo v tureckých rukách až do roku 1912 - téměř 500 let. V roce 1901 byl vystavěn moderní přístav. Bylo zde také centrum hnutí Mladoturků, navíc se zde narodil pozdější prezident Turecké Republiky Mustafa Kemal Atatürk v roce 1881.

Bohatou, 2300 let dlouhou, historii města dokládají ikonické památky jako například městské hradby, rotunda Svatého Jiří, vedle ní stojící Galeriův oblouk a mnoho kostelů z 5. – 14. století. V roce 1988 byly městské historické stavby zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Pro Čechy je Soluň historicky významným městem, neboť odtud pocházeli slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, kteří v 9. století v rámci svých misií na popud byzantského císaře Michaela III. zavítali na Velkou Moravu a položili zde základy místní církve a písma.
reklama

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron